Přemýšlíte nad tím, že si zhotovíte podlahové topení svépomocí? Zaslechli jste informaci, že existuje i něco jiného, než betonování topných hadic?

Suchý systém pokládky – v současné době se velmi daří takzvanému suchému systému. Základ tvoří desky z vysokohustotního polystyrenu, jsou velmi pevné, takže bezpečně udrží i relativně vysokou hmotnostní zátěž. V deskách jsou zhotovené drážky, do kterých se zasouvají topné hadice, a ty se pak zapojí do rozdělovače dle jednotlivých topných okruhů. Rozdělovač je srdcem podlahového vytápění, je přímo propojen se zdrojem tepla, například s krbovým výměníkem nebo s tepelným čerpadlem a je to jediná část topného systému, kterou by měl uvádět do provozu instalatér, jinak vše ostatní zvládnete sami.

podlahové topení

Jakmile jsou systémové desky položeny, potrubí je zapojeno k rozdělovači a topení je oživeno, přichází na řadu pokládka krycích desek. Jde o cemento nebo sádrovláknité materiály, poměrně tenké, cca o síle do dvou centimetrů, přičemž tento speciální „laminát“ je další zhutňující vrstvou, která odolává vysoké hmotnostní zátěži podlah. Pak už se pouze pokládá konečná podlahová krytina, jako jsou koberce, plovoucí podlaha, keramická dlažba nebo vinyl. Tím celá akce končí a máte hotovo.

ventil topení

Výhody této výstavby jsou zcela zjevné, za prvé ušetříte za stavební firmu, pokud pokládku provedete sami, za druhé je celý systém poměrně lehký, takže můžete podlahové topení umístit do podkrovních místností s omezenou nosností stropů, a za třetí nikde žádné radiátory, které vám tu nebudou překážet a hyzdit obytný prostor. Za čtvrté se teplo do místnosti šíří po celé ploše rovnoměrně – sáláním, u stropu bývá chladněji, což vám bude spíše vyhovovat, a naopak teplo je na bosá chodidla, a to je nesmírně příjemné a zlepšuje to náladu. Možná si také zvyknete chodit doma v bytě i v zimních měsících zcela naboso, a až k vám dorazí návštěva, třeba si také svlékne ponožky, aby si teplo od podlahy pořádně užila.