Jakou tloušťku izolace pod podlahové topení zvolit, aby to mělo cílený efekt? Tuto, a mnoho podobných otázek si kladou lidé, co se pustili do výstavby podlahového vytápění suchým systémem. Jde o způsob vytápění zcela nezávislý na betonování topného potrubí, v podstatě k tomu nepotřebujete stavební firmu, samotnou pokládku systémových desek z vysokohustotního polystyrenu zvládnete sami, následně vtlačíte do drážek v deskách topné hadice a necháte je zapojit instalatérem do rozdělovače a ten pak k topnému zdroji. Výstavba podlahového topení láká mnoho kutilů, neboť opravdu nepotřebujete ani maltu, ani beton, a také žádné tmely či lepidla, vše probíhá podobně, jako když si děti hrají se stavebnicí.
Odborné práce se zapojením topných okruhů, s natlakováním a odvzdušněním již provede instalatér, a vy se pak už jen těšíte, až hadice zaklopíte krycími tenkými cemento-vláknitými pochozími deskami a na ně pak položíte dlažbu, koberec, plovoucí podlahu a podobné podlahové krytiny. S podlahovým topením získáte výrazně příznivější topný zdroj, než jsou radiátory, teplo od podlahy stoupá vzhůru rovnoměrně po celé ploše a prohřeje se tedy jak strop, tak i podlaha a střed místnosti.
U radiátorů naopak stoupá teplo přímo vzhůru úzkým koridorem, vyhřeje se nejprve strop a teprve pak se od něj prohřívají další nižší vrstvy, načež u podlahy bývá nejchladněji. Topení v podlaze má také významný vliv na naši psychiku, je totiž výrazně příjemnější našlapovat naboso po teplé podlaze, než být doma zachumláni do teplých ponožek a tepláků, chůze naboso stimuluje reflexní body na chodidlech a tím se přispívá k lepší regeneraci tělesných orgánů a k potlačení depresí a stresových vlivů. V podstatě si doma můžete prodloužit bosonohou sezónu, kdy chodíte naboso venku na jaře a v létě a již koncem podzimu si doma zatopíte a chodíte tu naboso třeba až do jara.