Mořská sůl je možná nejrozšířenější minerál v přírodě. Můžeme ji získat velice snadno pouhým odpařováním mořské vody, a máte-li zájem, můžete se o to pokusit i vy, budete-li mít k tomu vhodnou plochu. Jestliže tímto způsobem získáte sůl, půjde o nerafinovaný roztok NaCl s příměsí dalších prvků, které jsou prospěšné lidskému organismu pro potravinářské účely. Právě proto si získala sůl velkou oblibu u mnoha strávníků, a to díky svému přirozenému složení. Mnoho lidí nakupuje sůl právě z tohoto zdroje a dává jí přednost před solí kamennou.

mořský příboj

Mořskou sůl https://www.chlorito.cz/morska-sul si můžete doma nasypat i do bazénu, a chcete-li, tak třeba v zimě i na chodník. Sůl v bazénu má význam ze dvou důvodů, a my bychom si je tu mohli v krátkosti popsat.

Prvním důvodem je simulace mořského prostředí v nádrži na koupání. Sůl je sice velmi agresivní korozivní činitel, ovšem za jistých okolností tu můžete mít slanou vodu k dispozici a užívat si předností, jaké nabízí právě pobyt v mořské vodě. Chcete-li tento pokus uskutečnit, musíte ovšem počítat s velmi vysokou koncentrací soli zhruba 40 gramů na litr vody. V tomto množství na litr vody se to může zdát zanedbatelné, ale pokud máte na zahradě bazén o rozměrech 3 x 6 metrů, o objemu 18 krychlových metrů, museli byste tam nasypat celkem 720 kilogramů soli, a to je až nepředstavitelná hromada soli.

mořské vlny

My se raději přidržíme nižších koncentrací soli v bazénech, což se využívá pro takzvané solinátory. Jsou to zařízení, která rozkládají solný roztok v bazénu pomocí elektrolýzy. Na dvou elektrodách se uvolňují do vody sodík a chlór ve formě iontů, a toho se využívá pro dezinfekci vody. Tento způsob chlorování vody je údajně šetrnější vůči lidskému zdraví a mnozí zájemci o provoz bazénu mu dávají přednost před chlorovými tabletami chlornanu sodného. Koncentrace soli pro využití solinátoru je ale tak nízká, že jí prakticky nezaznamenáte svými smysly.