Objednali jste si v obchodě nový nábytek a namísto psacího stolu, manželské postele, šatních skříní a komod vám dovezli dvacet kartonových krabic s deskami, prkénky, latěmi a vruty? Toto je celkem běžný postup, nábytek se dnes prodává tak, aby výrobci a prodejci ušetřili za skladové prostory, což má ale neblahý vliv na koncového zákazníka – ten si zkrátka musí poradit sám. Jenž ne vždy to dopadne dobře. Naštěstí existuje služba montáže nábytku v Praze https://www.odnesto.cz/montaze-a-demontaze/ od stěhovacích firem, které na tuto práci zaměstnávají řemeslníky – specialisty, a ti se mohou pustit i do nesnadného úkolu montáže kuchyňské linky nebo vestavěné skříně na míru.
Co by vás mohlo potkat, pokud se odhodláte sestavit nábytek svépomocí?
Zaměníte některé díly – zaměnit některé díly lze například u nesrozumitelného návodu. Je-li návod černobílý, v podobě schematického náčrtu, můžete si poplést bočnice psacího stolu mezi sebou a provrtat je v místech, která by měla být na opačné straně. Nábytek tím nevratně znehodnotíte.
Upadne vám deska na zem – při sestavování některých částí nábytku je třeba používat zdravý selský rozum a různě si vypomáhat, například vhodnou polohou jednotlivých desek či celé konstrukce. Pokud to nezvládnete a některá z desek vám upadne na zem, může se od ní odlomit roh, odštípnout kus dýhy apod. Reklamaci vám nikdo neuzná, protože jste si ji zavinili sami.
Předvrtané otvory pro vruty – některé otvory pro vruty mohou být již z výroby předvrtané tak, že skrze příliš měkké dřevo vám projede vrut skrz naskrz, například při montáži horní desky psacího stolu nebo komody. Otvor po vrutu v horní desce je opět příčinou znehodnocení výrobku.
Úraz – některé montážní práce mohou být natolik fyzicky náročné, že si v důsledku fyzické slabosti způsobíte úraz. Kupříkladu pád desky na nohu a zlomeninu kůstek chodidla, pořezání technickým nožem, pohmožděniny při pádu po přenášení krabic, provrtání ruky tenkým vrtákem, zánět šlach po přenášení těžkých břemen apod.