Co uděláte, když máte pocit, že trpíte horečkou nebo zvýšenou tělesnou teplotou? Sáhnete po teploměru a změříte si teplotu. Co udělá akvarista, jestliže má podezření na příliš teplou či chladnou vodu po ponoření ruky do akvária? Zkontroluje teplotu vody pohledem na akvarijní teploměr. Co podniknete, pokud se vám zdá, že venku v noci přituhlo, a nejste si jisti, co si vzít na sebe na cestu do práce? Podíváte se na okenní teploměr, který vám jasně sdělí, jak to venku vypadá.
Teploměr je jedním z nejvyužívanějších předmětů v domácnosti, které potřebujeme mít kolem sebe každý den. Velice podobné je to i s teploměrem kruhovým na hladině zahradního bazénu.
Jaká teplota vody je pro koupání ideální
Voda určená pro koupání může mít natolik rozdílnou teplotu, že bychom se o jejím rozpětí mohli rozepsat zeširoka. Kupříkladu otužilci, kteří rok co rok podstupují vánoční koupel ve Vltavě, se noří do tekutiny o teplotě pouhých pět stupňů Celsia, a jelikož jsou na tuto proceduru zvyklí, nepřipadá jim nepřirozená.
Koupat se pochopitelně můžete v říčních tocích i v létě, pokud například splouváte Vltavu, Sázavu, Lužnici nebo Berounku, a tam počítejte s teplotou vody obvykle kolem 18 až 20 stupňů Celsia. O něco teplejší bývá voda v přehradách, na pískovnách a v rybnících, ale ne vždy dosáhne hodnoty teploty plaveckého bazénu, což je 28 stupňů Celsia.
Jestliže si ovšem chcete užít opravdový komfort v zahradním bazénu, počítejte s teplotou vody tak o dva až tři stupně vyšší, podle toho, zda se tu chcete alespoň trochu hýbat, anebo vám vystačí jen lenošení. Pro vířivé vany se doporučuje teplota dokonce ještě vyšší, na hodnotě teploty lidského těla 36,5 stupně Celsia. Stejnou teplotu by měla mít voda ve vaničce, ve které koupete novorozeňata.
Jak sami vidíte, jakou má mít teplotu voda na koupání, nelze jednoznačně určit, a vždy záleží na mnoha okolnostech, které v tu chvíli připadají v úvahu, a my se jim musíme přinejmenším přizpůsobit.