Všimli jste si někdy, jak úzkostlivě lidé dbají na estetický vzhled na svých chatách a jejich parcelách? Na některých zahradách se úžasně vyjímají okrasné dřeviny a skalničky, mnohé z nich jsou řešené ve svahu, případně upravené jako vzestupné terasy, jiné chatové pozemky na sebe navazují živými ploty a někde se lidé mezi sebou navštěvují v rámci dobrých sousedských vztahů a není mezi parcelami žádné oplocení. Jestliže se však zaměříte na hospodářský trakt za chatou, možná si tu povšimnete dřevníků, kůlen, skleníků či kompostů, a to vše bývá odděleno od okrasné části různými předěly.
A právě v těchto místech by mohl stát betonový plot. Jedná se o stavebnicový systém konstrukce opěrných sloupků s vnitřními drážkami, kam se zasouvají pouhých pár centimetrů silné železobetonové desky. Tímto způsobem lze vytvořit velmi rychle i zídku vysokou dva a půl metru. Stavba betonového plotu odolává všem povětrnostním vlivům a nevyžaduje žádnou údržbu, nemusí se natírat ani brousit, snad jen občas očistit od prachu. Povrch sloupků i desek je zhotoven tak, aby působil spíše jako ozdoba, než stereotypní betonová plocha, anebo kýčovitý předmět, a možné je i betonový nízký sokl doplnit dřevěnými latěmi a vytvořit tak zajímavou zahradní stavbu.
Zídka v podobě šachovnice
Když projíždí závodní vozy na automobilovém okruhu cílem, odmávne jejich průjezd šachovnicový praporek. Šachovnice je totiž natolik nápadná, že ji nelze přehlédnout. Chcete-li vaši zahradu betonovým plotem spíše vyzdobit a vytvořit tu zajímavé zákoutí, zkuste kombinovat dvě kontrastující barvy, například okrovou a červenohnědou mezi sebou do podoby herní šachové plochy. Toto řešení již napadlo některé nadšence před vámi a můžete si toho povšimnout i na Internetu. Jeho výhodou je také to, že se tím opticky zakryjí spáry mezi jednotlivými bloky, a pozornost se soustředí na dvě jejich odlišné barvy.